“A világunk működése összetett és megjósolhatatlan. A legfőbb kincsünk az a képességünk, hogy a gondolkodásunkat és a döntéseinket adaptálni tudjuk a körülöttünk változó világhoz.”
Daniel Kahneman
Az improvizáció lényege, hogy a pillanatban, arra reagálva, minden korábbi tapasztalatunkat felhasználva együttesen létrehozunk valami újat. Mindez akkor működik, ha kialakítunk egy bizalmi légkört, ahol egymásra figyelünk, partnerként érvényesnek tekintjük a különbözőségeket, sőt építeni tudunk belőlük. Akkor működik, ha nem egyénileg akarunk kitűnni és nagyot alkotni, hanem az a célunk, hogy a csapatunk tagjai egymást emelve tapasztalják meg a közös alkotás, fejlődés örömét. Akkor működik, ha megengedjük a hibázást, ha a közös tapasztalatainkból tanulunk. Akkor működik, ha a változásokat, a csapatot érő negatív hatásokat is ellenálló és rugalmas módon fel tudjuk használni közös céljaink elérése érdekében.
“Sok cég nem lesz hosszú távon is sikeres. Mit csinálnak ők alapvetően rosszul? Általában elvétik a jövőt. Szerintem részben azzal, hogy túlságosan is a versenyre fókuszálnak, és nem eléggé az együttműködésre és az innovációra.”
Larry Page
Milyen készségeket fejleszt az improvizáció?
Alkalmazkodóképesség és rugalmasság: Fogadjuk el a gyorsan változó körülményeket és reagáljunk rájuk számunkra előnyös módon akkor is, ha kezdetben csak a nehézségeket látjuk bennük.
Kreatív problémamegoldás: Tekintsünk a minket érő kihívásokra friss nézőpontból és találjuk meg rájuk az igazán egyéni, kreatív megoldásainkat.
Aktív figyelem: Lássuk, halljuk, érzékeljük, hogy partnereink mit üzennek éppen nekünk a szavaikkal és azon túl. Használjuk az aktív figyelem jelentette igazi kapcsolódást arra, hogy minden fél igényeit kielégítve közösen építkezzünk.
Együttműködés és csapatmunka: Támogassunk egy olyan légkört, ami kölcsönös bizalmon, pszichológiai biztonságon, támogatáson alapul, és ahol ezáltal mindenki szabadon a saját legjobb énjével járulhat hozzá a csapat közös sikeréhez.
Kommunikáció és történetmesélés: Fejezzük ki magunkat egyértelműen, tömören, spontánul és őszintén. Szavakkal és azon túl, hogy a partnereink megértsék ötleteinket, gondolatainkat, érzéseinket és igényeinket. Ezáltal esélyt kapunk arra, hogy velünk közösen építkezzenek ők is.
Érzelmi intelligencia: Találjunk rá a saját belső érzelmi világunkra, értsük meg magunkat és másokat, váljunk empatikusabbá.
Ellenállóképesség és magabiztosság: Lássuk meg, érezzük át, hogy a hibák az alkotási folyamat szerves részei. Ha elfogadjuk őket és tanulunk belőlük, ha okosan vállalunk kockázatot, csak akkor tudunk egy bizonytalanságokkal teli világban is jól fejlődni és boldogulni.
Döntéshozatal: Tudjunk gyors, józan, megalapozott döntéseket hozni, még akkor is, ha nem áll minden információ a rendelkezésünkre.
Jelenlét és tudatosság: Legyünk jelen az itt és mostban. Tapasztaljuk meg, hogy mi történik éppen, és döntéseinket ne a múlton sajnálkozva, vagy a jövő miatt aggódva hozzuk meg. Fókusz, tudatos jelenlét, valódi figyelem. Bármit is csinálunk éppen a munkában, vagy a magánéletben, minden tevékenység sikerének ez az alapja.
Vezetőként befolyással lenni: Tudjunk úgy vezetni, hogy a csapatunk belső motivációjára és elköteleződésére építünk. Nem dominálunk, csupán befolyással vagyunk rájuk, példát mutatunk a közös cél elérése érdekében.